Szkolny Konkurs Interpretacji Poezji Patriotycznej

Pierwszy Szkolny Konkurs Interpretacji Poezji Patriotycznej za nami

Listopad to miesiąc szczególny dla naszego narodu – symbol wolności i niewoli. Jesteśmy narodem dumnym i bohaterskim, celebrującym własną przeszłość, by móc z nadzieją patrzeć w przyszłość. Musimy też pamiętać o tym, co najważniejsze, aby stając się obywatelami Europy, nie zapomnieć o wartościach, które przez wieki stanowiły o naszej sile i tożsamości, wielkości, potędze i bogactwie duchowym. Toteż trzeba pielęgnować te wartości i zainteresować dzieci i młodzież literaturą patriotyczną opowiadającą o walkach Polaków, którzy własną krwią i ofiarą życia dali przykład światu, jak należy bronić wolności i niepodległości.

Z tej okazji młodzi recytatorzy z klas IV – VIII szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum Zespołu Placówek Oświatowych im. Unii Europejskiej chcąc uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę wzięli udział w Szkolnym Konkursie Interpretacji Poezji Patriotycznej, który odbył się dnia 9. listopada 2018 roku.

Konkurs miał na celu rozwijanie patriotyzmu, uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności interpretacji poezji, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży.

Prezentowane utwory zostały wybrane z Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o jubileuszowym roku przez Prezydent RP Andrzeja Dudę. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Prezentacje konkursowe oceniane były za dobór repertuaru dostosowany do możliwości wykonawczych uczestnika, interpretację utworów, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny.

Uczestnicy mogli też interpretować utwory spoza Antologii.

Prezentacje oceniało jury powołane przez organizatorów w składzie:

1 Maria Ślęzok

2 Marzena Hucz

3 Anna Matysiakiewicz

Po wysłuchaniu recytacji, jury, które miało trudne zadanie do wykonania, albowiem poziom prezentacji był wysoki, w następujący sposób oceniło uczestników:

1 miejsce – Natalia Smol, Milena Jaksik;

2 miejsce – Jakub Hewig, Justyna Piełot;

3 miejsce – Patrycja Wojsyk, Patrycja Badura;

Wyróżnienia – Julia Lachman, Daniel Kucharczyk, Martyna Hucz, Kamila Zok, Amelia Sojka.

Organizatorzy serdecznie dziękują uczniom i opiekunom, którzy włożyli wiele trudu i pracy w dobór i przygotowanie doskonałych interpretacji tak trudnych utworów. Zwycięzcom gratulujemy.

Uroczyste obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

9 listopada 2018 roku w ZPO w Boronowie uroczyście świętowaliśmy 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy w tym dniu przybyli do szkoły w stroju galowym z wpiętym na białej koszuli własnoręcznie wykonanym kotylionem niepodległościowym . Obchody tego ważnego święta rozpoczęliśmy od udziału w uroczystej akademii, podczas której zaprezentowane zostały piękne wiersze i piosenki patriotyczne oraz wspaniałe tańce w wykonaniu uczniów z klas I-III. Z kolei uczniowie klas starszych wystąpili na scenie GOK w Boronowie w przygotowanym spektaklu pt: „Pisk białego orła”. Przedstawili historię wiejskiej rodziny, która w czasie I wojny światowej przeżywa wojenną traumę, gdyż na front wyruszał ojciec i jeden z synów. Owa rodzina ukrywała też w swoim domu poetę, który odwołując się często do literatury i poezji okresu zaborów, podtrzymywał i umacniał głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski w spektaklu stał się biały orzeł, którego głos – pisk, słyszalny w duszy Polaków – nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Po obejrzeniu programów artystycznych dalej wspólnie świętowaliśmy to wyjątkowe wydarzenie. Cała społeczność szkolna na czele z Dyrekcją Szkoły, Wójtem Gminy Boronów oraz zaproszonymi gośćmi wzięła udział w niepodległościowym marszu na cmentarz parafialny, aby przy grobie poległych polskich żołnierzy minutą ciszy uczcić ich pamięć, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Poza tym zebrana przed kościołem społeczność szkolna wysłuchała pięknego koncertu chóru szkolnego, który swoim występem nadał temu wydarzeniu jeszcze większej doniosłości i wspaniałości. Wszyscy uczniowie i przedszkolacy idąc w zwartym korowodzie ulicami Boronowa trzymali w ręku biało- czerwone chorągiewki, a także niepodległościowe transparenty. Dodatkowo, by godnie uczcić pamięć wydarzeń związanych z wieloletnią niewolą naszego narodu punktualnie o godzinie 11:11, odśpiewaliśmy wspólnie na placu rekreacyjnym cztery zwrotki hymnu państwowego w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”. Uczniowie wszystkich klas, a także przedszkolacy wykazali się znakomitą znajomością treści Mazurka Dąbrowskiego. Na zakończenie szkolnych obchodów Święta Niepodległości odbył się Konkurs Interpretacji Poezji Patriotycznej.

Dzięki uczestnictwu w tej wyjątkowej uroczystości wszyscy mogliśmy przypomnieć sobie trudną i krwawą historię naszego narodu. Na pewno skłoniło to wielu do głębszych przemyśleń, jak ważny jest fakt, że możemy uczyć się i żyć w wolnym kraju, w którym nie doświadczamy brutalnej przemocy ze strony wrogich nam państw, gdzie możemy swobodnie rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania.

W dniu 11 listopada 2018r. młodzież szkolna po raz drugi włączyła się w uroczyste obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej miejscowości , zapraszając tym razem społeczność lokalną do GOK w Boronowie. Przed licznie zgromadzoną publicznością młodzież po raz drugi wystąpiła w przygotowanym spektaklu „Pisk białego orła”. Po występie pani Bożena Ledwoń Dyrektor Szkoły zaprosiła wszystkich zebranych do częstowania się pysznym tortem niepodległościowym specjalnie przygotowanym na to wyjątkowe święto.

100 - lecie Niepodległości - Wizyta Świętego Mikołaja w Dziewieniszkach

zpo06