Niezwykli goście w bibliotece szkolnej

W listopadzie do naszej biblioteki szkolnej przybyły w odwiedziny Wesołe Skrzaty oraz Smerfy wraz z wychowawczyniami. Oczywiście są to grupy dzieci przedszkolnych: pięciolatków i sześciolatków. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem, jakim jest biblioteka. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Mogły zobaczyć kartę książki i kartę czytelnika. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą na temat poszanowania książek w bibliotece, o czym przypomniał im odczytany głośno wiersz pt. „Skarga książki”. Miały również możliwość przejść się między regałami i zobaczyć, na których półkach są ułożone książki przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Książeczki bardzo się podobały dzieciom, szczególnie te bogato ilustrowane i kolorowe. Dodatkowo przedszkolakom zostały zaprezentowane kolejno: największa, najmniejsza oraz najstarsza książka dostępna w naszej bibliotece.

Każdy przedszkolak wychodził z biblioteki z uśmiechem na twarzy i z obietnicą, że będzie często ją odwiedzał i zostanie aktywnym czytelnikiem.

Regina Aleksy

Pasowanie na czytelnika

W październiku 2019 roku odbyło się Pasowanie na Czytelnika i uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas spotkania zachęcałam pierwszoklasistów do aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki. Opowiedziałam, jak należy korzystać z księgozbioru bibliotecznego oraz przedstawiłam zasady odpowiedniego zachowywania się w bibliotece. Z kolei dzieci pochwaliły się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Doskonale wiedziały, czego nie można robić podczas czytania. Teraz mogę być pewna, że książki w ich rękach będą bezpieczne.

W drugiej części uroczystości nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki i traktować je, jak największego przyjaciela. Następnie wszyscy zostali pasowani na czytelników. Każdy uczeń otrzymał okolicznościowy dyplom i zakładkę do książki, aby długo pamiętało to uroczyste wydarzenie. Potem każdy mógł pierwszy raz wypożyczyć wybraną przez siebie książeczkę, co dostarczyło dzieciom wiele radości. Mam nadzieję, że od tej pory będą stałymi bywalcami naszej biblioteki.

Regina Aleksy

Dziękujemy za aktywny udział w zbiórce darów na rzecz Schroniska dla bezdomnych Zwierząt w Częstochowie

Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą – twoim Psem. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. Będzie twój – wierny i oddany do ostatniego uderzenia serca. Winien mu jesteś zasłużyć na to oddanie.

M. Siegal

Dziękujemy za aktywny udział w zbiórce darów na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie. Jak zawsze możemy liczyć na Waszą wrażliwość i wsparcie. W naszej szkole staramy się uwrażliwiać dzieci i młodzież nie tylko na potrzeby innych ludzi, ale również zwierząt.

W okresie od listopada 2018r. do grudnia 2018r. udało nam się zebrać dary rzeczowe:

• 68 kg karmy dla psów -suchej oraz mokrej
  • 25 kg karmy dla kotów
  • 15 kg żwirku dla kotów

Ponadto, dzięki Waszej ofiarności zwierzaki nie będą marzły w zimie, ponieważ zostało zebranych:

• 8 szt. koców
  • 1 poduszka
  • 3 chodniki i 1dywan
  • 10 ręczników dużych i małych

Były też smycz, zabawki, miski, szelki, garnki …

Dziękujemy uczniom i rodzicom, którzy okazali serce za aktywny udział w tej Akcji. Liczymy na wsparcie w kolejnych edycjach zbiorki darów! Pamiętajmy- my ludzie, że „pies jest jedyną istotą na świecie, która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie” (J. Billings).

Niech los zwierząt nie będzie nam obojętny!

Organizator akcji: Agata S

BAŚNIE, LEGENDY I PODANIA GÓRNEGO ŚLĄSKA

konkurs

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie Filia w Lublińcu

oraz biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 im. M. Konopnickiej w Lublińcu
zapraszają do udziału w X edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego:

Baśnie, legendy i podania Górnego Śląska

Adresatami konkursu są uczniowie klas V szkół podstawowych z terenu powiatu lublinieckiego

Zadaniem uczestników jest zilustrowanie, na podstawie przekazu ustnego lub źródła pisanego, dowolnej legendy, baśni lub podania z Górnego Śląska.

Na zwycięzców czekają nagrody!

Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny na stronach internetowych:

Biblioteki Pedagogicznej w Lublińcu www.biblioteka.womczest.edu.pl (zakładka: Lubliniec),

Urzędu Miasta Lubliniec www.lubliniec.pl

Zainteresowanych uczniów prosimy o dostarczenie prac do 19 października br.

Więcej informacji w bibliotece szkolnej!

Najaktywniej czytający trzecioklasista – V edycja

W roku szkolnym 2017/18 w konkursie na „Najaktywniej czytającego Trzecioklasistę” zgłosiło się aż dziesięć szkół podstawowych z powiatu lublinieckiego: Szkoła Podstawowa w Koszęcinie, Szkoła Podstawowa w Strzebiniu, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kośmidrach, Szkoła Podstawowa w Sadowie, Szkoła Podstawowa w Lublińcu, Zespół Placówek Oświatowych w Boronowie, Publiczna Szkoła Podstawowa w Pawonkowie, Szkoła Podstawowa Westerplatte w Lublińcu, Szkoła Podstawowa w Psarach, Szkoła Podstawowa w Łagiewnikach Małych.

Konkurs czytelniczy miał na celu rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, kształtowanie nawyku systematycznego czytania oraz promocję księgozbiorów bibliotek szkolnych.

Miłą niespodziankę sprawiła nam jedna z uczennic klasy III Kamila Z., która spośród wszystkich zgłoszonych czytelników okazała się najlepsza w czytaniu książek w całym powiecie!

Gratuluję uczestniczce zwycięstwa i wysokiej kultury czytelniczej, życzę powodzenia w zdobywaniu kolejnych stopni sprawności czytelniczych!