Wizyta młodzieży z Litwy w Boronowskiej szkole

logo pol-lit

Projekt otrzymał dofinansowanie z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

W dniach od 20 do 25 sierpnia 2014 roku w naszej szkole gościliśmy młodzież ze szkoły średniej w Dziewieniszkach na Litwie. Wraz z uczniami naszego gimnazjum został zrealizowany międzynarodowy projekt „Co nas łączy - co nas różni?”.

Celem tego projektu była integracja młodzieży, poznanie folkloru i historii obu państw. Staropolskim zwyczajem , czyli chlebem i solą zostali powitani nasi goście przez Wójta Gminy Boronów pana Rufina Majchrzyka oraz panią Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Bożenę Ledwoń wraz z uczniami i nauczycielami biorącymi udział w tym projekcie.

Harmonogram projektu był wypełniony różnorodnymi zajęciami opierającymi się na współpracy i promowaniu dialogu międzykulturowego poprzez wspólne innowacyjne działania. Wśród nich były: prezentacje multimedialne, tworzenie słowniczka polsko-litewskiego, nauka polskich i litewskich piosenek, karaoke, nauka tańców ludowych i współczesnych, tworzenie audycji muzycznych czy też albumów fotograficznych. Młodzież zbierała informacje na temat Jasnej Góry, potopu szwedzkiego, obrony klasztoru oraz kultu Matki Boskiej Częstochowskiej podczas wyjazdu do Częstochowy. Odbyły się również warsztaty dziennikarskie, na których młodzież poznała tajniki tego zawodu i nauczyła się redagowania ciekawych tekstów. Uczestnicy projektu odwiedzili również Koszęcin, gdzie zobaczyli siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i pod okiem zawodowego tancerza zespołu nauczyli się kroków poloneza. Tam też podziwiali malowniczą panoramę Koszęcina i poznali tradycje i śląskie stroje.

Efekty współpracy w ramach międzynarodowego projektu zostały zaprezentowane na Powiatowych Dożynkach, których gospodarzem w tym roku była gmina Boronów. Jego uczestnicy jechali na samodzielnie przystrojonej platformie w korowodzie dożynkowym, prezentowali też na scenie polskiego poloneza i litewskiego plauszkutisa. Zgromadzeni goście mieli też okazję spróbować polskich i litewskich potraw. Podsumowanie projektu odbyło się w restauracji „Nad Liswartą”, gdzie po pysznej kolacji wszyscy dzielili się wrażeniami i robili sobie pamiątkowe zdjęcia. Najtrudniejsze okazało się pożegnanie. Obiecaliśmy sobie jednak, że spotkamy się znowu. Być może na kolejnym projekcie…

Prezentacja multimedialna projektu