Odpowiedzialność karna nieletnich

W dniu 09.10.2019 odbyły się zajęcia z asp. Moniką Wacławek dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich. Pani policjant przeprowadziła zajęcia w grupach docelowych, czyli klasach VII i VIII szkoły podstawowej.

W czasie spotkań uczniowie mogli poznać akty prawne, które są podstawą rozstrzygania w sprawach nieletnich, procedury postępowania oraz sankcje stosowane w prawie polskim. Co najważniejsze zaś, dzięki zdobytej wiedzy mogą świadomie kierować swoim zachowaniem i funkcjonowaniem w społeczeństwie i grupie rówieśniczej.

Spotkanie z przedstawicielem policji

W dniu 18.09.2019 w naszej szkole gościła asp. Monika Wacławek, Asystent Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. Jak co roku we wrześniu w czasie spotkań z dziećmi z przedszkola oraz z uczniami szkoły podstawowej, omówione zostały zasady bezpieczeństwa na drodze. Przypomniano i omówiono między innymi:

- korzystanie z przejść dla pieszych i zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę

- jazdę w zapiętych pasach, fotelikach samochodowych

- znaczenie korzystania z odblasków oraz obowiązek ich noszenia w terenie niezabudowanym

- sprawdzanie/ dbanie o stan techniczny rowerów

- korzystanie z kasków w przypadku jazdy na rowerze, hulajnodze, deskorolce, rolkach etc

Informacja o przeprowadzanej na terenie województwa śląskiego jesiennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących w 2019 roku.

Poniżej zamieszczamy oficjalną informację na temat tegorocznej akcji szczepienia lisów i prosimy o zapoznanie się z jej treścią.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 18.09.-27.09.2019 r. na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7316 km2.

Przynęta, w której zatopiona jest szczepionka, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Wszelkie dodatkowe informacje w ww. sprawie będą udzielane pod numerem telefonu: 32 42 88 615