Wielka Liga Czytelników edycja śląska

Czytelnia

Biblioteka szkolna w Boronowie uczestniczy w bieżącym roku szkolnym w Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelników". Celem konkursu "Wielka Liga Czytelników" jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych , kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy, kreowanie mody na czytelnictwo, promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi.

Konkurs przebiega w trzech etapach:

1. pierwszy (szkolny) - indywidualne zdobywanie sprawności czytelniczych i test kwalifikacyjny do półfinałów,
2.
drugi (półfinały wojewódzkie) - drużynowy test,
3.
trzeci (finał ogólnopolski) - drużynowe potyczki literackie.

• Uczniowie do 25 lutego 2018 r. zdobywali zaliczenia /sprawności poprzez czytanie proponowanych przez Organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne.
  • W rozwiązywaniu testów dozwolona, a nawet wskazana była wspólna praca dzieci wraz z rodzicami/opiekunami przy rozwiązywaniu testów. Każdy formularz WLC dotyczył jednej książki. Za każdy formularz uczniowie mogli uzyskać maksymalnie 100 punktów. Do zaliczenia każdego testu należało zdobyć minimum 80 punktów.
  • Uczestnicy konkursu, którzy zdobyli 6 sprawności mogli wziąć udział w szkolnym teście kwalifikacyjnym do półfinału.

W dniu 2 marca 2018r. odbył się szkolny test kwalifikacyjny. Uczestniczyła w nim szóstka uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej.

Test odbył się szkole bez udziału rodziców i bez dostępu do tekstu wybranej przez organizatora książki.

Trójka zawodników, którzy uzyskali najlepsze wyniki w teście kwalifikacyjnym przeszło do wojewódzkiego półfinału. Etap drugi (półfinał wojewódzki) odbędzie się 12 kwietnia 2018 r. w Lublińcu. Koordynatorem Powiatowym Wielkiej Ligii Czytelników jest Biblioteka Pedagogiczna RODN w WOM w Częstochowie -filia w Lublińcu.